Stavba plotu jednoduše a rychle

Stavba drátěného plotu

Výběr pletiva

Než začneme stavět jakýkoliv plot, musíme ho nejdřív koupit. Počítejme, že už jsme se rozhodli pro plot drátěný, takzvané pletivo. Jaký konkrétní výrobek vybrat? Na trhu jsou dva hlavní druhy pletiva. Levnější pletivo z pozinkovaných ocelových drátů a dražší pletivo potažené plastem. Výhodou plotu z pletiva potaženého plastem je především nižší nárok na údržbu. Není jej totiž na rozdíl od pozinkovaného plotu nutné natírat. Pokud vybraný máme plot doma, nic nám již nebrání v jeho stavbě.

Příprava stavby a upevnění sloupků

Než se do stavby plotu pustíme, měli bychom si rozvrhnout, kudy plot povedeme a zvolit správné rozmístění sloupků po obvodu. Na místech, kde chceme sloupy umístit, pak vykopeme díru, vsadíme sloupky a zabetonujeme. Zvláštní důraz klademe především na rohové sloupky, které jsou nejvíce zatěžovány. Ideální je pokud rohové a ostatní více namáhané sloupky zpevňují diagonální vzpěry. Pokud sloupky obsahují montážní lištu, dejte pozor, aby směřovala vně oplocení.

Montáž pletiva

Po dostatečném vyzrátí betonu následuje montáž samotného pletiva. Zde se mohou postupy stavby nepatrně lišit podle zvoleného typu plotu. My zůstaneme u klasického pletiva a sloupků. Nejprve mezi sloupky natáhneme dráty ve třech úrovních – dole, uprostřed a nahoře. Poté přijde na řadu napínání drátů, ke kterému nám poslouží napínací strojek. Napnout dráty co nejvíc je velice důležité, protože nám drží pletivo. Po úspěšném napnutí drátů, na ně začneme pletivo navazovat. Plot montujeme zhruba 5 cm pod zem.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode